Toto ovoce je bohaté na vlákninový pektin. Ten podporuje trávení na několika úrovních.
● Na druhé straně tyto rostlinné látky obvazují střevní stěnu ochranným filmem a stimulují střevní peristaltiku, přirozený pohyb střeva.
● Dokonce i toxiny v zažívacím traktu by měly být schopny vázat pektin na určité části.
Studie z roku 2015 ukazuje, že pektin pomáhá s průjmem a syndromem dráždivého tračníku a má pozitivní vliv na střevní flóru. V jiné studii byl průjem u dětí úspěšně léčen extraktem z pektinu a heřmánku.
Strouhané jablko je proto zvláště dobré, protože povrch jablečných kusů je větší a pektiny mohou lépe vázat kapalinu. Kromě toho je jablko snadněji stravitelné, než když ho budete polykat ve větších kusech. To je zvláště důležité, pokud je střevo infikováno. Také je rozumné nechat strouhaný jablko chvíli na vzduchu, dokud se nezbarví do hněda a nezvýší se množství pektinů.
Důležité: většina pektinu je uvnitř přímo pod slupkou, takže byste je měli jen otřít, neloupat a jíst. Proto je také důležité zvolit si neupravená jablka v organické kvalitě.
Pokyny: Podáváme strouhané jablko správně
Můžete jej připravit velmi rychle a snadno. Potřebujete jen:
● struhadlo (alternativně ostrý nůž)
Takhle to děláte
- Strouhejte celé jablko. Měli byste předem rozdělit nebo rozřezat pouze velice velké jablko.
- nechte ho na vzduchu, dokud nezhnědne. To trvá asi deset minut.
- Jezte lžičkou jedno až tři jablka denně, v závislosti na podmínkách.
Poznámka: pokud nemáte strouhací stroj, můžete použít nůž na řezání a krájet co nejjemnější kusy nebo pásy.
Tip:pokud chcete, můžete do kaše přidat jednu polévkovou lžíci jemného ovesného prášku a jednu čajovou lžičku medu. To je chutné a zdravé, protože ovesné vločky obsahují vlákninu, která také váže tekutinu ve střevě a med má antibakteriální účinek. Pozor, u dětí a dětí do jednoho roku je med tabu.